Jak zařídit pokojíček pro školáka?

škola

Dětský pokoj je nejen místo, kde naše ratolesti tráví čas hraním a odpočinkem, ale když na dveře zaťuká září, promění se také ve studovnu. Co všechno může ovlivňovat pozornost malých školáků při učení a jaké vybavení by v jejich království nemělo chybět?

Při výběru a rozmístění nábytku v dětském pokoji by měl být brán zřetel na správnou ergonomii. Pokud jde o učení, stěžejní je pracovní stůl a kvalitní židle. Oboje by mělo být výškově přizpůsobeno dítěti, proto je vhodný takzvaný rostoucí nábytek, který jde nastavit podle aktuální postavy – díky tomu může dobře sloužit od první třídy až do teenagerovských let. Součástí dětských pokojíčků bývá často také počítač – zejména v období distanční výuky se stal nezbytným pomocníkem v on-line výuce. Dlouhodobá práce u monitoru ovšem může škodit dětským očím, zvláště ve špatně osvětlené místnosti. Nadměrnou námahou při ostření do blízka dochází k podráždění očí, jejich slzení či zčervenání, ale také může dojít k takzvanému akomodačnímu spasmu, kdy oko není schopno přirozeně zaostřit a děti pak vnímají problémy s viděním do dálky. U dětí s vrozenými dispozicemi zátěž zraku do blízka a zněny jasu a podsvětlení monitoru vyvolávají nebo zhoršují již diagnostikovanou krátkozrakost. Na monitor je vhodné dívat se alespoň ze vzdálenosti přibližně 55–60 cm.

Rolety prozáří pokoj

Mezi vhodné interiérové stínění do pokoje malého školáka patří látkové rolety. Jejich výhodou je snadná údržba, jelikož se na nich usazuje méně prachu než v klasických závěsech nebo na horizontálních žaluziích. Díky širokému výběru látek v pestrých barvách nebo s veselým potiskem dokážou rolety pokoj doslova prozářit. Nejmenším udělají radost dětské motivy nebo barevné puntíky, dívčí pokojík zase zjemní oblíbený květinový motiv. Zvolit můžete ale samozřejmě i nadčasovou jednobarevnou variantu, která bude dobře sloužit i v době, kdy dítko povyroste. Do teenagerovského pokoje lze zvolit i plisse. Skládané látkové žaluzie poskytují příjemně rozptýlené světlo, které umožní pohodlné psaní úkolů a zároveň poskytne dospívajícím dětem dostatek soukromí. Naopak méně vhodné jsou do dětského pokoje klasické horizontální žaluzie, které jsou u menších dětí poměrně náchylné na poškození a ani na spaní nezatemní příliš kvalitně.

Odpočatý mozek lépe myslí

Spánek je základní biologickou potřebou člověka a jeho kvalita je velmi důležitá pro obnovu fyzických i duševních sil. A u dětí je obzvlášť podstatný – může ovlivňovat soustředěnost a potažmo i školní výsledky! Podle národního zdravotnického informačního portálu Ministerstva zdravotnictví České republiky by dítě ve školním věku mělo spát alespoň 10 hodin, u adolescentů, kdy období hormonálních změn provází velký výdej energie, je to minimálně 9 hodin. Vedle kvality matrace a roštu je spánek ovlivněn také úrovní hluku a osvětlení. Vyspělé země trpí světelným znečištěním, lidově označovaným jako takzvaný světelný smog. Způsobuje jej velké množství umělých světelných zdrojů, zejména v městských aglomeracích. Ani v nočních hodinách neexistuje tma. Z dlouhodobého pohledu může proto docházet ke spánkové deprivaci, poruše tvorby melatoninu, což vede k únavě, nesoustředěnosti, vyčerpání, podrážděnosti, poruše pozornosti.

Kvalitu zatemnění lze zvýšit použitím speciálních zatemňujících látek u rolet, případně volbou rolety s postranními vodícími lištami, které brání průniku světla na krajích. Skvělou volbou je ale také exteriérové stínění v podobě venkovních rolet či venkovních žaluzií s lamelami ve tvaru písmene Z, které se do sebe zaklesnou a vytvoří celistvou plochu. Díky tomu dokážou eliminovat také hluk zvenčí a snížit jej až o osm decibelů. Pokud si nevyberete z interiérových ani předokenních rolet, existuje ještě „něco mezi“: screenové rolety do interiéru, které jsou dostupné buď s ovládáním motorem, nebo standardní klikou s okem.

Kvalita ovzduší

Vliv na soustředění při učení může mít i kvalita ovzduší v útrobách školákova pokojíku. Aby se mu lépe vstřebávaly vědomosti, nezapomínejte na pravidelné větrání, kterým zajistíte přísun čerstvého vzduchu. Zároveň je však zapotřebí myslet na to, že otevřeným oknem vnikají dovnitř i nejrůznější škodliviny, zvláště pokud bydlíte ve městě. Řada nečistot je obsažena i v samotném domácím prachu. Mikrobiologové ze společnosti Dyson díky analýze filtrů čističek vzduchu odhalili, že ve vnitřních prostorách se vyskytuje řada okem neviditelných částic, jako jsou pyly, roztoči, výkaly roztočů, plísně, části kůže a srsti domácích mazlíčků, ale také částice pocházející z vnějšího prostředí, jako je prach uvolňovaný z brzd a škodliviny z výfukových plynů vozidel. Mnoho z těchto částic o velikosti pouhých 2,5 mikronu může mít alergenní účinek a větší částice, jako jsou kožní buňky, přispívají k prašnosti v domácnosti. Zejména u alergiků pak mohou být zdrojem nepříjemných zdravotních obtíží. U dětí až 50 % vykazuje citlivost na alespoň jeden běžný alergen. A zdravotní rizika způsobená znečišťujícími látkami v domácím prachu mohou být pro děti stokrát větší než pro dospělé. Řešením jsou čističky vzduchu s pokročilým filtračním systémem, který zachytí i ultrajemné částice od velikosti 0,1 mikronu. Například inteligentní čistička Dyson Pure Hot+Cool navíc dokáže automaticky udržovat v místnosti konstantní nastavenou teplotu – v létě funguje jako ventilátor a v zimě naopak prostor vyhřeje. I správná teplota je totiž pro koncentraci mozku důležitá! Možná z vlastní zkušenosti víte, že ve vedru to člověku zkrátka „nemyslí“. Je to způsobeno tím, že značné množství krve místo do mozku putuje do podkoží, aby zde došlo k rozšíření cév, přebytečné teplo mohlo unikat z těla ven a aktivovaly se potní žlázy. Vhodná teplota je důležitá i pro kvalitní spánek – na noc by měla být místnost spíše chladnější, do 20 °C.

Učení bez rozptylování

Tradiční čínské učení Feng Shui tvrdí, že existuje vztah mezi člověkem a prostředím, ve kterém žije – a zatímco chaos okolo nás může vyvolávat pocit stresu, uspořádané věci naopak naplní prostor pozitivní energií a dokážou nastartovat pozitivní změny. To se může zrcadlit i v přístupu k učení. Vést děti k pořádku je pro rodiče často zapeklitý úkol, ale existují pomocníci, díky kterým bude snadnější udržovat v místnosti čistotu a řád. V pokoji by neměl chybět především dostatek úložných prostorů, kam lze uložit veškeré hračky. Ideální jsou uzavřené boxy, do kterých se nepráší. Zejména pokud jde o pracovní stůl, měly by na něm zůstat pouze denně používané věci a ty mít své pevné místo. Na psací potřeby, ořezávátko, gumu, nůžky, pravítko a další věci, pořiďte organizér, na papíry šanon, sluchátka lze dát do stojanu... Vše ostatní, včetně hraček, dejte raději do šuplíků a úložných boxíků, aby tyto věci netříštily pozornost malého žáka při vypracovávání úkolů. Navíc čím více věcí je na stole, tím méně prostoru zbývá pro psaní! V lepší organizovanosti pomůže také nástěnka, kam si může dítě dát rozvrh hodin, důležité informace, ale také ji vyšperkovat fotografiemi, medailemi nebo třeba obrázky oblíbených hrdinů.