Vědci zjistili, že pozdě v noci je nebezpečně ospalých 44 % řidičů

Nebezpečný mikrospánek hrozí při cestě z dovolené i vám. Káva ho navíc nemusí porazit. Raději se vyspěte na dobré matraci.

Jednotvárná dálnice dokáže nad ránem ukolébat i toho nejzkušenějšího řidiče.

Mikrospánek, který trvá i jen několik sekund může být smrtelně nebezpečný podobně jako jízda v opilosti. V USA dokonce způsobí 100 000 nehod ročně. Mikrospánek nejvíc ohrožuje:

  • muže do 26 let,
  • osoby s neléčenými poruchami spánku,
  • zaměstnance, kteří pracují na směny,
  • profesionální řidiče.

Řízení v noci je nebezpečné

Pokud si myslíte, že je skvělé večer sednout do auta a ráno být v Chorvatsku, protože ušetříte celý 1 den, jste na omylu. V roce 2013 zveřejnili vědci v Journal of Sleep Research studii, ze které vyplývá, že 44 % řidičů, kteří řídí pozdě v noci, je nebezpečně ospalých.

V tuto dobu je riziková cesta po dálnicích, protože je velmi monotónní a řidič má pocit bezpečí. Když by jel úzkou a klikatou cestou, je víc bdělý, protože musí řízení věnovat plnou pozornost.

Káva není lék na mikrospánek

Jestliže se chystáte přebít únavu kávou nebo energetickým nápojem, dobře si to rozmyslete. Pokud dorazíte do cíle za půl hodiny, klidně se nápojem povzbuďte.

V případě, že vás čeká delší cesta, si raději dejte jenom přestávku bez kávy. Kávové i energetické nápoje ztrácí svoji účinnost po 2 hodinách a člověk je pak víc unavený než předtím.

Mikrospánek je stejný problém jako alkohol

Pomalé reakce, ztráta orientace a rozostřené vidění. Opilost a silná ospalost za volantem mají velmi podobné následky. Zatímco z českých policejních statistik vyplývá, že alkohol v roce 2014 zavinil necelých 5 000 nehod, vyčíst, kolik havárií zapříčinil mikrospánek, nelze.

Neexistuje žádný tester únavy, kterým by bylo možné mikrospánek změřit. Statistiky ale říkají, že 14 000 nehod způsobili řidiči, kteří se nevěnovali dostatečně řízení. To této kategorie můžeme zařadit i mikrospánek.

V USA dokonce únava a mikrospánek způsobuje 100 000 nehod ročně, při kterých zemře 1 550 lidí.

Nejlepší prevencí je dobrý spánek

Odpočinutému řidiči mikrospánek nehrozí. Proto běžte před dlouhou cestou dřív do postele a snažte se dobře vyspat. Neobejdete se bez dobré matrace. S výběrem té správné vám poradí konfigurátor.

Nebezpečný mikrospánek hrozí při cestě z dovolené i vám. Káva ho navíc nemusí porazit. Raději se vyspěte na dobré matraci.