Kotel na pelety

Kotel na pelety

Kotel na pelety je jednou z moderních variant, jak si zajistit bez velké námahy teplo a ještě uspořit nejen vlastní sílu a energii, ale i peníze a k tomu být i ekologický. Jde tu o spalování pelet, které se vyrábějí lisováním dřevního materiálu na tvarovacích lisech, čemuž se říká právě peletizace.

Co to jsou pelety

Dřevní materiál, tedy piliny, je při peletizaci zpracováván vysokým tlakem, kterým se protlačuje přes malé kruhové otvory ocelové matrice. Při této operaci se materiál zahřívá na teplotu okolo 100°C, kdy celulóza ve dřevě vlivem teploty měkne a stává se lepivou a může tak být jediným pojivem. Proto lze lisovat dřevěné piliny do tvaru pelet, jde vlastně o granule, bez přidávání jakýchkoliv umělých přísad. Pelety se vyrábějí v rozměrech od 6 do 20 mm a po vychladnutí si již zachovávají válcovitý tvar. Jako materiál se používají zejména smrkové piliny bez kůry. Například proti briketám se pelety hodí zejména k automatickému plnění zásobníků paliv a malých topenišť. A ještě přidáme, že popel z pelet lze výborně použít jako přírodní hnojivo.

Peletková kotelna

Při budování peletkových kotelen máme několik možností, hlavním kritériem je velikost zásobníku. Ty se vyrábějí od standardního obsahu na 110 kg přes rozšířený zásobník na 350 kg až po zásobník na 3 tuny paliva, ovšem když využijeme možnost postavení samostatného zděného zásobníku vedle kotle, můžeme mít obsah vlastně libovolný. Kotel na pelety je zásobován šnekovým podavačem pelet. Jak vidíte, variant může být více, záleží jen na přání a možnostech zákazníka.

Kotel na pelety

Protože spalování pelet je moderní technologii, jsou na vysoké úrovni i kotle samotné. Jde proto již o automatické peletové kotle, které nabízejí komfort, úspory a ekologické vytápění rodinných domů a menších či středně velkých objektů. Provoz je téměř bezobslužný a bezhlučný. Jen pro zajímavost uvádíme, účinnost vytápění je až 92,8 %. V každém případě je sestava kotle s kompaktním zásobníkem nenáročná na prostor.

Obsluha a údržba

Kotel na pelety můžeme ovládat jednoduše jen nastavením řídící jednotky,ale i pomocí PC, dálkově ovládat pomocí PC, bezdrátového pokojového termostatu a GSM modulu. Pro úplný komfort uživatele je možno kotel doplnit také o automatické odpopelnění a automatické čištění výměníku.